BELİRSİZLİKTE HAYATIMIZA GİREN YARATICI LİDERLİK

 In Corona Diaries

Dünyayı etkisine alan COVID-19 salgını ile yaşananlar, tüm firmaları ve kişileri oldukça belirsiz bir sürecin içine soktu. Gereken önlemleri hayatımıza birer birer dahil ederken bir yandan da “İlerleyen süreçte neler olacak?”, “Alınması gereken aksiyonlar neler?”, “Bu sürecin sonunda bizi nasıl bir dünya bekliyor?” gibi sorular aklımızda uçuşmaya çoktan başladı. Peki liderler yani yön verenler ne durumda?

ABD merkezli danışmanlık firması IDEO, yayınladığı bir makale ile bu belirsiz gelecekte liderlerin ihtiyaç duyacağı üç niteliği sıraladı. Biz de bu makaleyi sizin için derledik.

Keyifli okumalar…

 

IDEO Kurucu Ortağı, Suzanne Gibbs Howard; “Çoğu yönetici ve lider, kritik zamanlarda doğru yanıtlara sahip olması gerektiğini söyler. Hatta bugüne kadar geldikleri noktada, bu soruların yanıtlarına sahip olmalarının büyük bir payı olduğunu düşünürler.” diyor. Fakat yeni dünyada işler bu şekilde mi ilerleyecek? Doğru yanıtlara sahip olmadığımız belirsiz durumlarda dengeler nasıl değişecek?

Geldiğimiz nokta, bu düşüncelerin değişimin başlangıcını ispatlar nitelikte. Belirsizlik anında dahi yol gösterebilme yeteneği yeni dünya liderlerinin sahip olması gereken en önemli özelliklerden biri olacak. Dünya değişiyor ve artık hiçbir şey net değil.

Sıradan kalıplara sığmayan anlayışlar, çevik olmak ve farklı bakabilmek… Dünya Ekonomi Forumu’na göre; 2020 yılında gelişmek için sahip olunması gereken üç temel özellik karşımıza çıkıyor: YARATICILIK, KARMAŞIK PROBLEMLERİ ÇÖZME ve KRİTİK DÜŞÜNME. Bu üç temel özellik bir yanıta sahip olmaktan daha değerli bir hal alıyor. Bilinmezi keşfetmek, bilinmezlikte farklı bakış açıları ile daima ileri bakabilmek, liderlere yol gösterme yeteneği kazandırıyor. Ve bu yaklaşım ile dilimize yeni bir terim daha katılıyor, YARATICI LİDERLİK.

Akademide uzun zamandır yer alan terim, kritik dönemlerin yaşanmasıyla hayatımıza derinden nüfuz ediyor. Riskleri fırsata dönüştürebilen yeteneklere her alanda daha çok ihtiyaç duyuluyor. Değişim içerisinde bir değişim daha yaratmak kişiyi gerçek bir lider kılıyor.

Peki yaratıcı liderlerin uyguladığı üç temel taktik nedir?

• Perspektifleri maksimuma çıkartmak: Yaratıcı lider, farklı bakış açılarına sahip çok disiplinli çevik takımlar kurar ve onları somut hedefler etrafında bir araya getirir.

• Belirsizlik içinde gezinmek: Cesur fikirler üretmekten çekinmez, denemekten korkmaz ve merakla liderlik ederek belirsizliğe yönelirler.

• İyimser kalmak: İvmeyi hızlandırmak için daima iyimser kalır, empatiyi ve ilhamı paylaşarak ilerlemeye devam ederler.

Yazının orijinaline ulaşmak için www.ideo.com/journal/the-three-qualities-leaders-need-in-an-uncertain-future sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Leave a Comment