CORONA VİRÜS SÜRECİNDE ‘MARKA İLETİŞİMİ’

 In Corona Diaries

Hepimizin aynı gemide olduğu,
daha önce benzeriyle hiç karşılaşmadığımız bir dönemden geçiyoruz…

İş rutinimizin içindeki her ‘yapılacak iş’ adeta mutasyona uğramış gibi. Tüm bunları yaşarken içinden geçtiğimiz sürecin geçici olduğunun farkındalığı içinde, markanızın iletişimini devam ettirmek bir olmazsa olmaz.  

‘Marka İletişimi’ adına ne yapmak gerek diye çok soru aldım, dikkate alınabilecek konuları toplamak istedim:  

 

1. FIRSATÇI DEĞİL, FAYDACI OLUN.

Farkındayım, finansal olarak önceliklerin tepetaklak olduğu bir dönemden geçiyoruz. Tüm bunlar olurken sadece satış odaklı düşünmemek zor. Ancak bunca zamandır genişletmek için emek harcadığınız topluluğunuz sizden destek bekliyor.

Bu desteği yaratabilmenin en iyi yolu marka amacınıza paralel olarak topluluğunuza ne fayda sağlayabilirsiniz, onları nasıl daha iyi hissettirebilirsiniz ona odaklanmak.

Dünyada son birkaç yılda birçok sektörde, ‘İnsanlık ve evren her şeyden önde gelir; bunu göz önünde bulunduranlar sürdürülebilir karlı büyümeye yaklaşır.’ kırılımı yaşanıyordu. Cannes Global yaratıcılık raporu, “Markanız bugünün dünyasına yardım etmek için bir şey yapmıyorsa, önümüzdeki beş ila on yıl arasında yok olacak.” bile diyor.

Yaşadığımız bu süreç belki de bunu hızlandıracak. Financial Times geçen sene açıkladığı ajandada, “Markalar karı düşünürken amacı da düşünmeli. Bu amaç öyle olmalı ki işleri karla büyürken, topluluğa ve dünyaya iyi gelmeli.” diye bir manifesto yayınladı.

Fayda ile kar, yeni dünyada birbiriyle daha da iç içe. https://aboutus.ft.com/en-gb/new-agenda/

Marka amacınız sadece tüketicilerinizi değil bütün değer zincirinizi içine alıyor.

Yeni nesil markalar uzun vadeli stratejilerinde çalışanlarından işbirlikçilerine, tedarik ağından müşterilerine kadar bu değeri yaşatmalı ve sürdürülebilir kılmalı. Kriz anında topluluğunuz kadar bu bileşenlere de fayda sağlamanız çok önemli.

Özetle, krizde de faydaya gerçek anlamda odaklandığınızda fırsatlar size koşacak.

 

2. GÖZLEMLEYİN;
TÜM KISA VE ORTA VADELİ PLANLARINIZI GÖZDEN GEÇİRİN.

Marka ekibiniz ve çalıştığınız üçüncü partilerle beraber planlarınızı gözden geçirin. Olan plana devam etmek iletişim etkisinin negatif sonuçlar doğurmasına kolaylıkla sebep olabilir. Bu kadar anlık değişkenin olduğu bir ekosistemde büyük resmin günlük gidişatı hakkında haberleşmek ve aksiyonları buna göre almak oldukça kritik. İletişim, pazarlama planlarınız haftalık olsa da günlük konuşmalar şeklinde yapılanları anlık takip edin.

 

3. MARKA EKİPLERİNE DESTEK OLUN, ONLARI MOTİVE TUTUN.

Kaosla beraber günlük yapılacaklar listemizde epey değişiklikler oldu. Tüm ekibin haftalık yapılacaklarını gözden geçirip görev dağılımlarını yeniden şekillendirmek oldukça yararlı olabilir.

COVID-19 takımı oluşturup, ekip üyelerine roller verin. Güncel gelişmeleri günlük olarak aktarmak, markanın etkileşimlerini sürekli takip etmek, yeni fırsatları kollamak ve çalışanların motivasyonunu ayakta tutmak gibi departmanınızla ilgili konularda herkese bir görev vermek sürecin daha sağlıklı işlemesini sağlar.

Şu anda online kurs, webinar çılgınlığı var. Birçok sosyal konunun ötesinde kriz yönetimine dair çok iyi pozitif yayınlar paylaşılıyor. Ekibinizin kendi konuları ile ilgili olanları paylaşmalarını ve bunlara dahil olmasını sağlayarak motivasyonlarını yükseltmeye destek olabilirsiniz.

 

4. EMPATİ KURUN, MESAJLARINIZI BU DOĞRULTUDA ŞEKİLLENDİRİN.

 

Hitap ettiğiniz kitle kim? Şu anda günlük hayatı nasıl değişti? Nasıl psikolojik iniş çıkışlar yaşıyor? Neye ihtiyacı var? Bunların cevabı sistematikleştirdiğiniz iletişim diliniz ile örtüşmüyorsa, bu zamana özgü bir dil oluşturmakta fayda var. Markanız bir insan olsaydı, kitlesine iyi geldiğinin mesajını nasıl yayardı?

 

 

5. GİRİŞİMCİ GİBİ DÜŞÜNÜN; YARATICILIĞA, PROBLEM ÇÖZMEYE ODAKLANIN.

Klişe ama gerçek: Kriz demek birçok yeni olanak demek. Eğrinin mutlaka yukarıya doğru çıkışı olacak. Topluluğunuzu yaratıcı bir şekilde nasıl iyi hissettirirsiniz? Kaybolan iş kollarınız yerine yeni ne koyabilirsiniz? Uzun zamandır rafta olan hangi dijital projenizi hızlıca hayata geçirebilirsiniz? Bugün markanız baştan yaratılsaydı nasıl olurdu? Daha önce hiç düşünmediğiniz birçok konuyu düşünmek, bambaşka pencereden bakmak ve hızlı aksiyon almak için güzel zaman.

 

6. BONUS: DESTEK OLUN.

Etrafınızdaki herkese destek olun. İşverenseniz çalışanınıza, çalışansanız işvereninize, doktorsanız evden çıkamayan hastalarınıza, şirketseniz paydaşlarınıza, bakkalsanız mahallenize, öğrenciyseniz okula gidemeyen arkadaşlarınıza…

Sadece işinizle ilgili de değil. Anneyseniz, komşuysanız, çocuksanız, sevgiliyseniz… Kime, nasıl daha iyi gelebilirsiniz?

İyilik virüsten de daha hızlı yayılabilir. Ve kriz bittiği zaman dünyanın hepimizin daha iyi haline ihtiyacı var.

Sevgi ile kalın, 

Melodi Türkili

 

Leave a Comment