Digital Clothing For Your Digital Body

 In General

Scandinavian brand Carlings has launched a new collection that only exists digitally. Titled “Neo-Ex,” the collection works by users uploading a posed photo of themselves. Once the picture has been uploaded, and the digital pieces purchased, Carlings’ team of 3D designers fit the clothes to the image to make it appear that the user is wearing the pieces in real life.

Today’s younger generation is not wanting to be seen in the same outfit twice, but they are aware of the impact their shopping habits are having on our world.

Lots of influencers are buying looks to take a single photo in, and then returning them. As these garments only exist digitally, there is zero impact on the environment. Meaning you can save the planet while you influence. Even better, all income from sales with go to WaterAid to highlight the water consumption the clothing industry uses every year.

In my opinion, “Neo-Ex” is a genius way of encouraging people to shop for a good-cause while supporting their digital egos’ need to impress.

 

Dijital Vücudunuz için Dijital Giyim

İskandinav markası Carlings, yalnızca dijital olarak var olan yeni bir koleksiyon çıkardı. “Neo-Ex” isimli koleksiyonda, kullanıcılar poz verdikleri fotoğrafı siteye yüklüyor. Fotoğraf yüklendikten ve dijital parçalar satın alındıktan sonra, Carlings’in 3 boyutlu tasarımcılar ekibi, kullanıcının parçaları gerçek hayatta giydiğini göstermek için elbiseleri görüntüye yerleştiriyor.

Bugünün genç kuşağı aynı kıyafetle iki kez görünmek istemiyor, ancak alışveriş alışkanlıklarının dünyamız üzerindeki etkisinin de farkındalar.

Çoğu influencer tek bir fotoğraf çekmek için birçok kıyafet satın alıyor ve daha sonra bunları iade ediyor. Bu giysiler yalnızca dijital olarak mevcut olduğu için çevreye zararsız, bu da ilham verirken gezegeni koruyabileceğiniz anlamına geliyor. Daha da iyisi, hizmetten elde edilen tüm gelir giyim endüstrisinin su tüketimini vurgulamak için WaterAid’e bağışlanıyor.

Benim görüşüme göre, “Neo-Ex”, insanları iyi bir amaç için alışveriş yapmaya teşvik ederken dijital egolarını desteklemenin dahice bir yolu.

Leave a Comment