ESKİDEN HAFTADA 3 AKŞAM DIŞARI ÇIKARDIM, ŞİMDİ 3 WEBINAR GEZİYORUM.

 In Corona Diaries

Hadi görelim, inanılmaz pozitif şeyler de oluyor. Bunları Alice Harikalar Diyarı’nda gibi yaşıyorum, yaşamalıyız diye düşünüyorum.

İşim için normalde çalıştığımdan daha çok çalışıyorum. Her gün günlük tutuyorum. Çok sevdiğim kitapları baştan hızlıca okuyorum. Spora devam ediyorum. Sevdiklerimin normale göre daha çok halini hatrını soruyorum…

Bunun ötesinde gece taksiye çalışmaya çıkar gibi insanlara iyi gelenleri toplamaya, paylaşmaya çalışıyorum. Özellikle kendi konularımda.

Bu yazının konusu herkesin kendi en iyi en paylaşımcı halini yansıtmaya çalıştığı webinarlar. Bir haftada 4 farklısına katıldım. Dördü de kendi alanında çok iyiydi.

(Paylaşacaklarım arkadaşlarla olan house party ve Zoomların ötesinde. Fotoğraf yetenekli dansçı arkadaşım Burhan’nın Zoom’dan yaptığı #cumartesibalosu’dan. )

1. ATÖLYE İSTANBUL İLE HAYAT DERSLERİ #1: SANDY SPEICHER

Atölye İstanbul tam bir yeni çağ oluşumu, topluluğu, katalizörü. Yaptıklarından uzun zamandır haberim var. Ancak bir türlü bir aktivitelerine katılamamıştım. Kurucularından Engin ile başka bir vesile ile telefonda tanıştığım gün Atölye Academy’i lanse edeceklerdi.

Normalde planlanan etkinlikler serisi şeklinde olmasıydı. Online olarak lanse edip, ilk etkinliği webinar şeklinde yaptılar. Bu yüzyılın en sevdiğim şirketlerinden IDEO’nun CEO’su Sandy, San Francisco’dan bağlandı. Dünyada ‘etki’ odaklı tasarım ve bu süreçte de bu nasıl işlevselleştirilir. 

Dünyanın farklı yerlerinden 200 kişi ZOOM ile görüntülü bağlandı. İlk 15 dakika topluluktan görüş alma ile geçti:
Ben … (mühendisim, doktorum)
Buraya geldim çünkü …
Şu an … hissediyorum
Dünya hakkında şu anda pozitif düşündüğüm bir konu …

Her soruyu chat bölümüne yazdıktan sonra 2 dakika zaman verdiler. Herkes aynı anda enter’a basıp 200 kişinin cevabını aynı anda gördü. Bir de sonrasında cevapları göndermişler. Bu bile müthiş bir yeni dünya işi. 

atolye.io/tr/anasayfa

Sonu tahmin edilemeyen bir tünelde de olsak, kendi yeteneklerimizi anlık nasıl dönüştürürüz ona bakmak lazım. Daha felsefik bakmak istersek; ne zaman sonu bilinen bir tüneldeydik ki?

 

2. IMPACT HUB İLE ‘KRİZ FIRSATA NASIL ÇEVRİLİR?’

Impact Hub İstanbul’un kurucularından Ayşe Sabuncu ile çok yakın bir arkadaşım bir ay önce tanıştırdı beni. Malum olaylardan yüz yüze tanışamadık, yakın zamanda FaceTime aracılığıyla tanışmayı düşünüyoruz.

Sitelerine bakınca o gün bir webinarları olduğunu gördüm. ‘Kriz Fırsata Nasıl Çevrilir?, Birleşmiş Milletler’den Erdem Ergin ve 3 girişimci katılımı ile gerçekleşti. Haberlerde bir sürü spekülatif bilginin dolandığı bu zamanda uzmanlardan analiz dinlemek bence en iyisi.

Erdem Ergin o güne kadar krizin verdiği etkinin 3-10 trilyon dolar olduğunu; bunun 2. Dünya Savaşı ve Büyük Buhran’a eş olduğunu anlattı. Krizin aşamalarından ve bunlara göre şimdiden aksiyon alınabileceğinden bahsetti. (Birinci aşama müdahale ve kriz yönetim anı / ikinci aşama geçiş, sakinleşme / üçüncü aşama normale dönüş yapma)

Girişimciler ise girişimlerini nasıl hızlı şekillendirdiler ve fayda odaklı yaklaşımlar sergilediler, güzel örnekler verdiler. Teyit.org’u çok beğendim. Daha önce duymamış olduğuma şaşırdım. Özellikle kriz dönemlerinde dolaşan spekülatif haberler için uzman ekibi teyit sağlıyor. Diğer bir girişimci 3BoyutluDestek’ti. Corona ile beraber hızlıca 3d printerlarla maske üretimine başlamışlar.

impacthub.net

 

3. GÜNEŞ GÜNER İLE ‘SÜRDÜRÜLEBİLİR MODA’

Güneş’e hayranlığım hem muhteşem bir kalbi olmasından hem de moda sektörünün sadece Türkiye’de değil, dünyada en yeni nesil düşünen insanlarından olmasından. Her sektör değişirken modadaki yeni akımlar nasıl değişecek? Neler olacak? Bunlar bize ders olacak mı, düzen devam mı edecek? Güneş gündüz instagramdan bir post attı, akşamında sektördeki yeni nesil insanlarla yarım saat düşüncelerimizi paylaştığımız bir konuşma etrafında bir araya geldik. Oldukça kafa açıcı, pozitif ve vizyonerdi. Hızlı, çözüm odaklı, aktif. Acaba yeni dünyanın tanımında bu sıfatlar nereye oturacak? Haftaya devamını yapacağız.

Bu kadar kendi alanında iyi insanın birkaç saat içinde bir araya gelmesi, yarım saatlik bir konuşma etrafında fikir üretmesi ve bunu sürdürülebilir kılması mucizevi. Şimdiden bu dönemde çıkacak girişimleri heyecanla bekliyorum.

 

4. BÜYÜK BONUS: HER SABAH BONJUK VE MEY İLE MEDİTASYON VE DAHA FAZLASI

2 yıldır düzenli meditasyon yapan biri olarak bana kazandırdıklarını saymakla bitiremem. Bu noktada bunu hayatıma katan Bonjuk ailesine ve Mey Elbi’ye ne kadar teşekkür etsem az. Her sabah 8’de çalışmaya başlayıp, 10’da Mey’le Zoom’da es vermek ve günü yeniden şekillendirmek cidden şahane. Meditasyon ve yoga henüz hayatınızda yoksa, başlamak için ideal bir dönem. Hatta Harvard Üniversitesi geçen hafta çağrıda bulundu:
https://www.ntv.com.tr/galeri/yasam/harvard-universitesicorona-virus-kaygisina-karsi-her-sabah-yoga-yapin,S-UZO_Mj_0-38oSKeIG3ow 

Bilmeyenler için Bonjuk, benzer bakış açısında insanların dönüşüm ve paylaşım yolunda bir araya geldiği yaratıcı bir topluluk. Olayların ciddileşmeye başlamasıyla Bonjuk çok hızlı şekilde organize oldu. Mey’le yoga seansları ile başladı; sonrasında kendi topluluklarındaki kişilerle hemen online seanslar yaratarak yaratıcılığın ve beraberliğin iyileştirme etkisini yaymak için kolları sıvadı. Meditasyon ötesi birçok farklı etkinlik gerçekleştiriyor. Elif’in pazar günü oturma odasından gün batımı zamanı canlı yaptığı ve beni sahil kenarı arkadaşlarda geçirilen en güzel vakitlere ışınlayan performansı da asla unutamayacağım sanırım. Hala dinlemek çok keyifli.

The Psychedelic Live Stream w/ Elif

In troubled times, music is the balm for our souls. Its healing powers are universal and inexhaustible – it unites us in our solitude.This Sunday we'll come together as one Tribe, physically separated yet connected by the flow of the sound that moves our minds and bodies alike. Join Elif for our first live stream.The Istanbul-born selector and producer embodies a unique style, mixing modern electronica with her own special spice-blend, acoustic instrumentation and contemporary beats, to transport a range of emotions that smoothly stretch from profound psychedelia to potent heights.Enjoy and please remember, we are all in this together. Everyone is affected by the current crisis, but some need help most urgently. While we overcome our individual struggles, we must strive towards a global support system. So if you can and would like to help, we kindly ask you to donate to Médecins Sans Frontières to aid the refugees living in dangerous conditions in the Moria camp on Lesbos, Greece:Donate: https://help.rescue-uk.org/Info: https://www.rescue-uk.org/article/7-objects-which-show-reality-life-moria-refugee-campTake care & stay strong, dearest Tribe!

Elif paylaştı: 29 Mart 2020 Pazar


Bonjuk bu iyilikleri kendi topluluğun ötesinde herkese yaymak için elinden geleni yapıyor. Daha fazlası için buraya bakabilirsiniz:

www.instagram.com/bonjukbay

Genel olarak beni en mutlu eden değişimlerden biri tüm bu aktivitelerin Corona’sız sürece göre çok daha az vaktinizi alması. Normalde bir seminere gitmek ortalama yarım saatle bir saat arası. Genelde herkes geç kalmış olduğundan mutlaka yarım saat geç başlıyor. Tanışma faslı yarım saat, aradaki kesilmeler, dikkat dağınıklıkları da yarım saat ekliyor. Eve dönüşü de yine yarım saat bir saat arası düşünürsek… 1 saatlik bir seminer için harcanan zaman 4 saat. Planladığınız, ajandanıza uydurmak için geçirdiğiniz süreyi saymadım bile. Oysa ki seminer evinize geldiğinde sadece 1 saat. Düşünseniz şahane bir webinar dinliyorsunuz, üzerine bir de tüm akşam size kalıyor.

Corona’sız hayatta da bu güzelliklerin devam etmesi dileğiyle…

Melodi

Leave a Comment