HABERLERİ BIRAKTIM, YOUTUBE’TAYIM

 In Corona Diaries

İş hayatına dair analizlerini, paylaşımlarını takip etmeyi en sevdiğim kişilerden Emre Karaca bu hafta bir model paylaştı. Çok hoşuma gitti.

Hayat aslında kontrolümüzde olan ve kontrolümüzde olmayan unsurlardan oluşuyor. Ne kadar doğru. Stephen Covey’in ‘The Habits of Highly Effective People’ kitabında anlattığı bir konsept. Emre’nin de yorumunda söylediği gibi etkimiz olmayan konular da çok da endişelenmeye gerek yok. Önemli olan ‘Circle of Concern’ü daraltmak, ‘Circle of Control’ü büyütmek.


Corona virüsü sürecinde kendi adıma, NOA adına ve çevrem adına alabileceğim tüm önlemleri aldım. İlk zamanlar sürekli haber okurken bunun herhangi bir katma değer getirmediğini farkettim. İşi bir gözlemci olarak izlemeye karar verdim; olayları daha iyi anlamaya çalışmak, yaşananları bir ‘case study’ gibi görmek.

Dolayısıyla ‘Circle of Control’ümü genişletmeye karar verdim. Bana doğru bilgi verecek, işi analiz edecek kaynakları izlemeye başladım. Gerçekten çok iyi birkaç youtube videosu izledim.

 

SERDAR KUZULOĞLU – CORONAVİRUS DOSYASI-2

Bir tanesi de Serdar Kuzuloğlu’nun CoronaVirus Dosyası-2: Kapitalizmin sonuna mı geldik? Videoyu bir açtım, 1 saat 26 dakika. Hayatta izlemem bir 10 dakika bakayım dedim, aynı gece ikincisini de izledim. Sonra kendisinin twitter hesabında güzel bir postuna denk geldim.

Tam bir yeni dünya analizi; çok boyutlu, kapsayıcı ve sürükleyici. Kapitalizmin yarattığı yüzyıllarca süregelmiş düzenin bir virüs ile sarsılmasının, aslında ne kadar kırılgan bir tabaka üzerine kurulmuş bir sistem olduğu gerçeğini anlatıyor.

 

BARIŞ ÖZCAN – UZAYDA İZOLE YAŞAYABİLEN ASTRONOTLAR KARANTİNA KONUSUNDA BİZE NE ÖĞRETEBİLİR?

Astronotlarların yaşadığı hallerle bizim şu anki yaşadıklarımızı kıyaslıyor ve bize karantina konusunda ne ders verebileceklerini anlatıyor. Kısa ve güzel bir hikayeleştirme.

“Kendilerini aşacak bir amaç uğruna çalışmaları onlara uzayda kalma motivasyonu veriyor.”. Oldukça anlamlı.

 

NOURIEL ROUBINI – AMERİKA ve DÜNYA EKONOMİSİNDEKİ ETKİLER

İşin ekonomik dengelerini, dünyadaki olacak potansiyel gelişmeleri anlatan oldukça teknik bir video. Meraklısına çok faydalı.

 

VOX – CORONA ve FAZLASI

Daha önce birkaç videosuna denk gelmiş fakat bu kadar detaylı izlememiştim. Özetle; alamadığımız haberleri, anlamını yitiren haber kanallarının haberlerini yapıyor. Haber içerik anlatımları belgesel gibi, prodüksiyon kurguları çok iyi. Corona dışında da herhangi bir politik konuda, politik olmayan gerçek haber isterseniz güzel bir kaynak.

https://www.youtube.com/user/voxdotcom


YUVAL NOAH HARARI’DEN…

Bence bu yüzyılın en iyi tarihçilerinden. Homo Sapiens herkesin okuması gereken bir kitap. Söylediği en çarpıcı şey, herhangi bir ülkedeki virüsün o ülkenin değil, tüm dünyanın sorunu olduğu ve bu bilinçle ülkelerin bir araya gelmesi gerektiği.

Leave a Comment