How to Create an Inspiration Board for a Brand?

 In General

Inspiration boards help you to focus in on a design style throughout your design project and way beyond that. Without an inspiration board there would be no element to help you find a particular style. You could be focusing on geometric and architectural design today and next you could be inspired by more natural and organic styles. This is where an inspiration board comes in.

When it comes to finding visuals to your board you can pick images related to your brand or pick images from a completely unrelated field to bring other influences to your design. You don’t necessarily have to pick images from internet. You can also use images from magazines or your own photos. Just make sure you are very discriminating in picking images. Don’t just pick images because you think they are pretty or because you love the colors or because you saw that image in your favorite magazine or a blog. There is no doubt that these images nice, but they might not align with your brand.

So now when you think of your business or your brand, it is important to find answers to these questions:

– What kind of images would “fit” your brand personality?

– How does the image make you feel?

– What message would the image convey to your target audience?

– Is this something that is in line with your brand’s personality or the brand’s communication?

Inspiration boards also helpful when working with clients to help set expectations and get their approval early on. This gives the clients an understanding of the style of the final project and make sure that you both are on the same page.

 

Bir Marka için İlham Panosu Nasıl Yaratılır?

İlham panoları, tasarım projeniz boyunca bir tasarım stiline ve bunun ötesine odaklanmanıza yardımcı olur. İlham panosu olmadan belirli bir tarz yaratmaya yardımcı olacak bir unsur bulmak zordur. Bugün geometrik ve mimari tasarıma odaklanıyor olabilir, yarın daha doğal ve organik stillerden ilham alabilirsiniz. İşte bu noktada bir ilham panosu yaratmak devreye girer.

Panonuza görsel bulmak söz konusu olduğunda, markanızla ilgili imajları seçebilir veya tasarımınıza başka etkiler getirmek için tamamen ilgisiz bir alandaki imajları seçebilirsiniz. İnternetten görsel seçmek zorunda değilsiniz, dergilerdeki imajları veya kendi çektiğiniz fotoğrafları da kullanabilirsiniz. Görsel bulma konusunda çok seçici olmak gerekir. Yalnızca güzel olduğunu düşündüğünüz için, renkleri sevdiğinizden veya o fotoğrafı sevdiğiniz dergide yada blogda gördüğünüz için seçmeyin. Mutlaka bunlar güzel imajlardır, fakat markanızla aynı doğrultuda olmayabilirler.

İşinizi veya markanızı göz önüne alınca:

– Marka kimliğinize nasıl görseller uygundur?

– Seçtiğiniz görsel size nasıl hissettiriyor?

– Bu görseller hedef kitlenize nasıl bir mesaj verir?

– Bu mesaj markanızın kimliğine veya markanızın iletişim diline uygun mu?

sorularına cevap bulmak önemlidir.

İlham panoları, müşterilerin beklentileri belirlemek ve onaylarını erken almak için de çok yardımcıdır. Hem nihai projenin stilini anlamalarını sağlar hem de onlarla aynı şekilde düşündüğünüzden emin olursunuz.

Leave a Comment