“In search of Digital”

 In General

In recent months, we undertook the communication of the ‘In Search of Digital’ exhibition at Adas, curated by Openhouse, as NOA.

In the exhibition of digital works of different artists, we witness the changing world and changing perception of art. Being part of such a formation as NOA was primarily enjoyable and constructive. As the agency we are on the corporate side of digital stories. Being competent in establishing the identity of a brand or creating a noteworthy corporate video in the digital world in terms of all sale-oriented criteria, it was a very important step to establish a co-operation in the art section of digital media.

While carrying out the communication of the exhibition, it was our priority to deliver the press bulletins we prepared to the right reader, and to convey the meaning of the exhibition in a simple and sincere language.

In our present day where we have become used to the complicated and incomprehensible texts about art, we wanted to reflect the essence of art and digitalization in a plain way without following this path. We sent digital invitations arising curiosity to the guests who have not yet met the works. It was very important to reach the right audience when creating the mailing lists. While making the lists consisting of artists, students and collectors, we targeted art lovers from all walks of life and individuals who are part of the digital world to experience these works of art. As NOA, we have ensured that the invitations and exhibition visuals are prepared in integrity and made their criticism in terms of their harmony with the exhibition concept.’ In search of Digital ’whose communication with social media shares we carried out has been a great experience for us. 

Hope to see you at the next exhibition…

 

“In search of Digital”

Geçtiğimiz aylarda, Openhouse küratörlüğünde Adas Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen ”In Search of Digital” Sergisi’nin iletişimini NOA olarak üstlendik.

Değişik sanatçıların dijital eserlerinden oluşan sergide, değişen dünyaya ve değişen sanat algısına tanıklık ediyoruz. NOA olarak böyle bir oluşumun parçası olmak, öncelikle çok keyifli ve geliştiriciydi. Ajans olarak dijital kurguların kurumsal tarafında bulunmaktayız. Bir markanın kimliğini oluşturmanın veya dikkat çekici kurumsal bir video yaratmanın dijital dünyada satış odaklı tüm kriterlerine hakimken, dijital mecranın sanat tarafında bir iş birliği gerçekleştirebilmek çok önemli bir adımdı. 

Serginin iletişimini gerçekleştirirken öncelikle hazırladığımız basın bültenlerini doğru okuyucuya ulaştırmak, serginin anlamını basit ve samimi bir dille aktarabilmek ön plandaydı.

Sanat içeriklerinde komplike ve anlaşılmaz metinlere aşina olduğumuz günlerde, bu yolu tercih etmeden sanatın ve dijitalleşmenin sade bir şekilde özünü yansıtmak istedik. Henüz eserlerle karşılaşmamış davetlilere sosyal medyada merak uyandıran bir dijital davetiye gönderdik. Gönderi listelerini oluştururken doğru kitleye ulaşmak çok önemliydi. Sanatçılardan, öğrencilerden, koleksiyonerlerden oluşan listelerde, her kesimden sanat severin ve dijital dünyanın parçası olan bireylerin eserleri deneyimlemesini hedefledik.

NOA olarak, görsel anlamda hazırlanan davetiyelerin ve sergi görsellerinin bir bütünlük içerisinde olmasını sağladık ve sergi konseptiyle uyumu açısından kritiğini gerçekleştirdik.

Sosyal medya paylaşımlarıyla da sergi süresince iletişimini devam ettirdiğimiz ‘’In search of Digital’’ bizim için harika bir deneyimdi. 

Bir sonraki sergide görüşmek dileğiyle…

Leave a Comment