Human Nature

 In General

The world-famous British sculptor Anthony Cragg’s exhibition is expected to end on November 11 and is extended to January 20, should not be missed. The exhibition curated by Levent Çalıkoğlu, is on display at Istanbul Modern’s temporary space in Beyoğlu.

In the exhibition, Cragg whom we know with the various interpretations he added to the art of contemporary sculpture, is presented with his chronological works. He uses different materials in their own fluid forms. The ability to create similar forms with different materials such as glass, wood and metal is great. He says he is trying to make sculptures which a known form has evolved to another. The use of space and mass in a balanced way and working with abstract scales, makes you feel very close to the statues and even like a part of them.

The fact that forms are generally based on human profiles and organic shapes makes it easy for us to establish this connection. Although it looks like complex, the audience easily detects the layers and the profiles are beginning to appear. The directions of the profiles remain the same, the layers form angles instead of standing in parallel with each other and thus shape changes.

In graphic design, the effort to create these games is always very important. The basis of surprise and the creation of a remarkable job are actually based on the same rules. The negative – positive field between forms and shapes should be used wisely.

Thanks to Anthony Cragg for his inspiration…

 

İnsan Doğası

11 Kasım’da bitmesi beklenirken 20 Ocak’a kadar uzatılan dünyaca ünlü İngiliz heykeltraş Anthony Cragg’in, İnsan Doğası adlı sergisi kaçırılmamalı. Levent Çalıkoğlu’nun küratörlüğünü yaptığı sergi İstanbul Modern’in Beyoğlu’ndaki geçici mekanında sergileniyor.

Sergide, çağdaş heykel sanatına kattığı değişik yorumlarla tanıdığımız Cragg, kronolojik eserleriyle karşımızda. Değişik malzemeleri kendine has akışkan formlarında bize sunuyor. Cam, ahşap, metal gibi bambaşka malzemelerle benzer formlar yaratma becerisi harika. Kendisi, bilinen bir biçimin bir diğerine evrildiği heykeller yapmaya çalıştığını dile getiriyor. Boşluk ve kütleyi dengeli bir biçimde kullanması, klasik ölçeklerin üzerinde çalışması,  kendinizi heykellere çok yakın hatta heykellerin bir parçası gibi hissetmenize yol açıyor.

Formların genelde insan profillerinden yola çıkması ve organik olması da bu bağlantıyı kurmamızı kolaylaştırıyor. Karmaşık gibi görünse de katmanları göz kolayca ayrıştırıyor, profiller bir bir belirmeye başlıyor. Profillerin yönleri aynı kalsa da katmanlar birbirine paralel durmak yerine açılar oluşturuyor ve biçim böylece yön değiştiriyor.

Grafik tasarımda da karşımızdaki göze bu oyunları yaratma çabası her zaman çok önemli. Şaşırtmanın, dikkat çekici bir iş ortaya çıkarmanın temeli aslında aynı kurallara dayanıyor. Kullanılan şekillerde, biçimlerde negatif pozitif alanını akıllıca kullanmaktan geçiyor.

Bu açıdan bize ilham veren Anthony Cragg’e teşekkürler…

Leave a Comment