The Entrepreneurship Ecosystem is Taking On A New Meaning!

 In General

The opportunities created by entrepreneurs and enterprises in the new world undoubtedly shape the 21st century. Beyond being an ecosystem that is only lead by investments, an entity in which entrepreneurs connect with corporate companies, enterprises with mentors, and corporate employees with initiatives is incredibly worthful in terms of mutually earned gains.

At this point, Startupmarket.co, the most comprehensive digital platform for startups in Turkey, is preparing to be a game changer. It brings all the stakeholders together digitally and provides great support to the growth and development of the sector. The growing platform has added 683 initiatives in March. The startups were viewed 27.603 times, assessed by 1.780 members, 960 admired startups were followed. 45 investors and portfolio management companies created their own pages and decided to follow the initiatives via StartupMarket.co.

As NOA, we are happy to be a partner and supporter of StartupMarket for nearly a year. Whether you have an individual interest about it or want to include it in your corporate projects, or you only see it as a tool to be informed about the new world, we expect you at the StartupMarket.co 🙂

 

 

Girişimcilik Ekosistemi Yeniden Anlamlanıyor!

Girişimcilerin ve girişimlerin yeni dünyada yarattığı fırsatlar şüphesiz ki 21. yüzyılı şekillendiriyor. Sadece yatırımla dönen bir ekosistemin ötesinde; girişimcilerin kurumsal şirketlerle, girişimlerin mentorlar ile, kurumsal çalışanların girişimlerle bağ kurduğu bir topluluk, karşılıklı kazanılan katma değerler açısından inanılmaz kıymetli.

Bu noktada StartupMarket.co, Türkiye’deki en kapsamlı dijital girişim platformu, bir oyun değiştirici olmaya hazırlanıyor. Dijital olarak tüm paydaşları bir araya getirerek sektörün büyümesine ve gelişmesine büyük destek sağlıyor. Giderek büyüyen platform Mart ayında 683 girişimi bünyesine katmış oldu. Girişimler 27.603 kez görüntülendi, 1780 üye tarafından incelendi, beğenilen 960 girişim radara alındı. 45 yatırımcı ve portföy yönetimi kendi sayfasını oluşturdu ve girişimlerini StartupMarket.co’dan takip etme kararı aldı.

NOA olarak yaklaşık bir yıldır StartupMarket’ın hem ortağı hem de destekçisi olmaktan mutluluk duyuyoruz. İster bireysel ilginiz olsun, ister kurumsal projelerinize dahil etmek isteyin, isterseniz de sadece yeni dünyadan haberdar olmak için bir araç olarak görün. StartupMarket.co ‘ya sizi de bekleriz 🙂

Leave a Comment